Sesja warsztatowa – IV tura

40.00 60.00 

Wyczyść

Opis

“Dialog Motywujący – skuteczne narzędzie w rozmowie z niezmotywowanym pacjentem”
mgr Magdalena Dolska-Topór

Obecnie nie ma problemu z dostępem do wiedzy na temat diet czy rodzajów treningów. Skąd więc rosnąca epidemia otyłości? Dlaczego jest tak źle, skoro teoretycznie jest tak dobrze?

MOTYWACJA – oto odpowiedź, a dokładniej: wewnętrzna motywacja do trwałej zmiany.

Umiejętność wsparcia klienta w budowaniu właśnie takiej motywacji, jest kluczową kompetencją dietetyka, który chce skutecznie pomagać!

Do tego niezbędne są odpowiednie narzędzia komunikacji oraz umiejętności wydobycia od klienta jego własnej motywacji wewnętrznej, osadzonej na jego celach i wartościach.

Dobra wiadomość jest taka, że tych kompetencji można się nauczyć.

Dialog Motywujący (DM) – pozwala rzeczywiście włączyć klienta w proces tworzenia planu zmian. Relacja opiera się o czytelny podział ról. Specjalista jest ekspertem
w obszarze dietetyki, a Klient jest ekspertem od swojego życia.

Opanowanie sztuki rozmowy w Duchu DM, z pozoru łatwe, wymaga wielu ćwiczeń praktycznych i przybliżenia teorii. DM oparty jest o obszerną metodologię i wiele precyzyjnie opisanych narzędzi. Warto po nie sięgnąć by swobodnie poruszać się
w tym obszarze, a trwałe efekty pracy będą cieszyć zarówno Klientów jak
i Specjalistów.

“Zaburzenia jedzenia wśród osób aktywnych fizycznie”
mgr Agnieszka Falborska

Warsztat skupiony jest wokół zaburzeń jedzenia i powiązanych z nimi implikacji zdrowotnych charakterystycznych dla osób aktywnych fizycznie. Uczestnicy poznają najczęstsze problemy tej grupy, nauczą się rozpoznawać niepokojące sygnały (m.in. na podstawie badań laboratoryjnych), przeprowadzą analizę przypadku, a także uzyskają przydatne narzędzia do pracy z pacjentami. Warsztat przeprowadzony zostanie z wykorzystaniem dyskusji, metod aktywizujących oraz pracy indywidualnej oraz grupowej. Dedykowany przede wszystkim specjalistom pracującym z osobami aktywnymi fizycznie, ale również wszystkim zainteresowanym tym tematem.

“Już pani cię odchudzi”, czyli jak pracować z rodzinami dzieci z zaburzeniami jedzenia.
mgr Anna Szostak

Czy możemy odchudzić dziecko wbrew jego woli i nie zmieniając niczego poza jego (i tylko jego) posiłkami? Jakie wyobrażenia rodziców o pracy z dietetykiem mogą pomóc a które zaszkodzić tejże? Jak radzić sobie z tzw. “trudnym rodzicem” oraz jak pomóc dziecku odnaleźć motywację własną?

W trakcie zajęć wykład zostanie połączony z dyskusją, do której zachęcam oraz prezentacją dwóch narzędzi do pracy nad motywacją oraz zmianą przekonań zarówno u rodziców, jak i dzieci.

Uwagi: Czas trwania warsztatu – 2,5 h.